Integracja w firmie jest jednym z ważniejszych, o ile nie najważniejszym elementem polityki firmy. Bez niej przedsiębiorstwo nie jest w stanie działać prawidłowo dobrze się rozwijać, gdyż pracownicy, którzy nie rozumieją się wzajemnie, nie są w stanie współpracować. Czasem jednak pojawia się niechęć wśród pracowników do integracji, ale to tylko przez nieodpowiednie podejście pracodawców do tego tematu. Zobaczmy więc jak odpowiednio zachęcić pracowników do integracji.
Dlaczego pracownicy nie lubią zabaw integracyjnych?
Najczęstszym powodem niechęci do integracji jest fakt, że ma ona postać nieodpowiednio dobranych zabaw. Pracodawcy wybierają najczęściej formę gier w kółku niczym na szkolnej imprezie, co dorosłych już przecież pracowników może nudzić, a nawet żenować. Dobrze więc jest przemyśleć jakie zabawy wdrożyć w integrację, nie tylko by były one ciekawe dla pracowników, ale także by pozwalały im się poznać i rozwijać.
Praktyczne wskazówki do zabaw integracyjnych
Zabawy integracyjne są zazwyczaj najszybszą i najlepszą opcją na budowanie dobrego zespołu, ponieważ mogą się odbywać nawet podczas przerw, ale aby były kreatywne, liczy się odpowiednie podejście i wykorzystanie kilku poniższych wskazówek:
- Stosowanie systemu nagród – pracownicy nieraz są nagradzani firmowymi akcesoriami, których po czasie mają już wystarczająco dużo, dlatego aby skutecznie zachęcać ich do zabaw, warto co jakiś czas zmieniać nagrody. Mogą one być upominkowe, a czasem (przy bardziej wymagającej zabawie) mogą wpłynąć na rozwój pracowników i zmobilizować ich do zabawy, np. darmowym szkoleniem, czy dodatkowym dniem wolnym.
- Uwzględnianie każdego – zabawy nie powinny być tylko wymysłem pracodawcy, by podwładni sami budowali zespół. W firmie liczy się współpraca i wzajemne zaangażowanie, dlatego jeśli już jakieś zabawy mają miejsce, warto uwzględnić w nich wszystkich – czy to dzieląc na mieszane grupy z różnych działów i szczebli, czy organizując jedną wielką zabawę dla całej firmy.
- Urozmaicenie zabaw – gry nie muszą być jedynym sposobem na integrację. Zaliczają się do niej również imprezy czy wyjazdy. Warto raz na jakiś czas zorganizować większe wydarzenie tego typu i jako atrakcję wpleść w nie zabawy lub szkolenia. Dzięki temu pracownicy oderwą się od pracy, zrelaksują, a dzięki zabawom rozwiną takie umiejętności jak kreatywność, wzajemne słuchanie, spryt i działanie pod presją, co umocni ich w pracy na co dzień.
- Wysłuchanie pracowników – jak sama nazwa wskazuje, integracja ma być zabawą, a nie przymusem, który nie każdemu się podoba. Zanim więc pracodawca przejdzie do organizowania czegokolwiek związanego z team buildingiem, powinien wysłuchać, co pracownicy sądzą na dany rodzaj integracji. Może to zrobić, spotykając się z kierownikami działów, indywidualnymi pracownikami lub przeprowadzając ankietę i na tej podstawie zaplanować coś, co spodoba się większości.
Te 4 kluczowe zasady to już duży klucz do sukcesu udanej integracji, ale należy przy tym pamiętać również o bardzo istotnej kwestii
Wpływ wewnętrznej kultury organizacyjnej firmy na integrację
Kultura organizacyjna jest zbiorem praktyk i norm współpracy indywidualnych dla każdego przedsiębiorstwa. Opiera się ona jednak na kilku powszechnych zasadach, które każdy pracodawca powinien uwzględnić zarówno w budowaniu zasad jak i w skutecznej integracji, a są to:
- Wpływ ogólnej atmosfery na warunki pracy – pracodawca powinien przede wszystkim dbać o jak najlepszą atmosferę zarówno między współpracownikami jak i pracownikami i przełożonymi.
- Kreowanie własnych rytuałów zespołowych – są one codziennym elementem pracy każdego w firmie; jeśli są niezmienne, dają pracownikom poczucie przynależności do zespołu.
- Propagowanie odpowiedniego systemu wartości w firmie – dzięki niemu pracownicy wiedzą, jak zachowywać się względem siebie, wiedzą, jaka postawa się liczy i co pracodawca ceni sobie najbardziej w ludziach.
Widać więc, że kultura organizacyjna jest nieodłącznym elementem każdej firmy. Należy ją zawsze pielęgnować przede wszystkim poprzez wzajemny szacunek. Ma ona także duży wpływ na skuteczną integrację, gdyż dzięki wzajemnemu zrozumieniu można tworzyć kreatywne zabawy integracyjne, które spodobają się każdemu i zarazem rozwinął wzajemne relacje i umiejętności.