Sieci komórkowe w Niemczech – jakie istnieją i którą wybrać?

sieci komórkowe w niemczech

W obecnych czasach telefon jest niezbędnym gadżetem każdego człowieka.

Aby móc w pełni korzystać z jego funkcji (dzwonienia, pisania smsów, używania pakietu internetowego), trzeba podjąć decyzję: jaką sieć wybrać, jaki wykupić abonament lub na jaką ofertę na kartę się zdecydować. Jakie sieci komórkowe dostępne są w Niemczech i które cieszą się największą popularnością?

Mocne trio

Niemcy posiadają trzech podstawowych operatorów, są to: Vodafone, Telekom (T-Mobile), Telefonica.

Vodafone

To operator, który stawia przede wszystkim na świetny zasięg LTE i należy do jednych z najbardziej znanych operatorów telefonii na świecie. W Niemczech proponuje swoim klientom bezpłatny starter oraz darmowe rozmowy i smsy do osób z tej samej sieci. Będzie to więc dobry wybór dla całej rodziny lub firmy w celu ograniczenia niepotrzebnych kosztów.

W niektórych pakietach znajduje się też możliwość posiadania darmowych (oczywiście w określonym limicie) połączeń do krajów Unii Europejskiej, więc dla Polaków za granicą jest to dobra wiadomość, aby móc dzwonić do kraju, np. do starszych osób, które nie są podłączone do Internetu.

Telekom

Telekom jest najstarszym operatorem w Niemczech i  należy też do najczęściej wybieranych. Ludzie często kierują się tym, że to, co znane, na pewno będzie dobre. Czy jest też tak w tym przypadku? Chyba tak, bo Telekom każdego roku świetnie wypada w rankingach, przygotowuje różnorodne oferty dla klientów i dba o najlepszy zasięg LTE w kraju. Wadą tej sieci mogą być dla niektórych koszty, ponieważ niektóre pakiety kosztują dość sporo, ale ta wysoka cena łączy się z wysoką jakością.

Telefonica

Telefonica to hiszpańska sieć, do której przyłączono dwie istniejące wcześniej niemieckie marki: O2 i E-Plus. Sieć O2 wciąż jeszcze działa pod własnym szyldem (w przeciwieństwie do E-plus) i oferuje całkiem korzystne ceny za swoje usługi i pakiety.

Niestety mogą być w niej problemy z zasięgiem poza miastami. Ewentualne problemy sieć wynagradza swoim klientom tym, że w pakiecie „my Prepaid S” połączenia i smsy są całkowicie darmowe do wszystkich sieci komórkowych w Niemczech.

Inne sieci

Tak jak w Polsce istnieje wiele sieci wywodzących się od „matki” (np. marka nju mobile wywodzi się z Orange), tak samo dzieje się też w Niemczech. Tych mniejszych sieci jest naprawdę dużo, więc chcielibyśmy tylko wymienić kilka: Aldi Talk, Discotel, Congstar, Klarmobil, Fyve, Otelo.

Największą popularnością cieszy się Congstar, który oferuje zmianę pakietu co miesiąc wedle potrzeb klienta. Ma też bardzo dobry zasięg praktycznie z każdego miejsca i proponuje okazyjne ceny.

niemieckie sieci komórkowe

Czym kierować się przy wyborze sieci komórkowej?

Wybór sieci komórkowej powinien być uzależniony przede wszystkich od Twoich indywidualnych potrzeb. Operatorzy proponują różne pakiety, więc dobrze zrobić rozeznanie we wszystkich sieciach, aby znaleźć najlepszą ofertę dla siebie. To, co w jednej sieci będzie za darmo, w drugiej może okazać się dodatkowo płatne.

Oprócz proponowanych usług warto też zwrócić uwagę na czas trwania umowy albo jak wygląda jej ewentualne wypowiedzenie. Niektórym będzie zależeć na krótkoterminowej współpracy, a inni będą szukać czegoś na stałe.

Wybór operatora na pewno nie powinien zależeć głównie od cen jego taryf. Co z tego, że wybierzesz najtańszą sieć, jeśli nie będziesz mieć zasięgu w miejscu Twojego zamieszkania albo Internet będzie bardzo wolno działać.

Czasem można trafić na dobrą ofertę, łącząc różne domowe media, np. korzystne może okazać się przeniesienie się do tej samej sieci, w której ma się Internet, bo wtedy wspólne koszty będą niższe. Operatorzy z reguły proponują ciekawe pakiety stałym klientom.

W przypadku trudności w zrozumieniu zawiłości ofert albo jakichkolwiek wątpliwości polecamy skontaktować się z firmą Teleberlin.pl, która przygotuje porównanie wszystkich sieci i pomoże Ci wybrać to, co dla Ciebie najlepsze. Czasem lepiej oddać się w ręce specjalistów i nie ryzykować podpisaniem umowy z kimś, kto nie spełni naszych oczekiwań.